Fortsätt till huvudinnehåll

Heavy Undergrounds Podcast

Katakomba - The Second Death

 


Lagom tills det närmar sig 10 årsjubileum för Katakomba kommer man ut med en riktigt stilig fullängdare som är den andra i ordningen för bandet med dom trevligaste snubbarna i scenen!

Inför släppet av The Second Death har det ingåtts fint samarbete med våra vänner på Majestic Mountain Records. Riktningen i musiken är som den varit innan, alltså svinbra. Mycket snygga riff, svängig och tidvis lekfullt trumspel, som alltid brutalt bra bas och allt toppat med en röst som har det där extra.

Hela härligheten inleds med illavarslande, lite rolösa gitarrer som snart exploderar med ett snabbt tempo direkt.

Apropå röster så gästar mästaren på svartkonst, från just Svartkonst, på låten Atropos. Rickards och Fabians röster går ihop som smör på mackan och jag har ibland lite svårt att höra vem som är vem. Match made in hell!

Min helt egen analys är också att inledningen på Atropos är en liten hyllning till Morbid Angels finfina Where the Slime Live. Allafall soundmässigt. Jag väljer att se det så.

Hela albumet är välarbetat och det känns som låtordningen är medveten och genomtänkt. Första albumet från bandet är självbetitlat och kom 2022. Jag har njutit många timmar av lekfullheten och den stora variationen på dom låtarna men jag måste säga att jag uppskattar den mer sammanhållna linje man nu har. Stilrent men utan att på något sätt vara tillrättalagd. En bombastisk leverans av dödsmetal i sin allra finaste form.

Fortsätt precis som ni gör Katakomba! Gigantiska scener och världsherravälde väntar.

/Ylva Sjöstrand

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Strevellna - Aldrigheten

Vi måste prata om helgen vecka 40

Strevellna - Revoldom