Mer läsning

Recension: Världen Brinner - s/t



Den svensk punkscenen 2026 är ganska välmående vid ett snabbt ögonkast. Och det finns en uppsjö av band som hämtar sin inspiration från punken på 90-talet. På gott och ont. En del guldkorn finns men det finns också väldigt mycket som är ganska generiskt. 

Världen Brinner tillhör inte den sistnämnda kategorin. Nej, Västeråsbandet har under flera år odlat sin egen version av trallvänlig och medryckande punk. Energinivån ä skyhög och uttrycket helt eget. Här blandas melodi med riff och refrängstark sång. Varje skiva har varit ett steg framåt och nu är den fjärde skivan här och den kan vara plattan där Världen Brinner skakat av sig precis allt onödigt och kvar finns själva essensen i vad bandet står för.


För det första skulle nästan alla låtar kunna bli en hit. Tydligaste kandidaten är dock “Hårda filter” där sångerskan Malin Sandström får sällskap av Millencolins dito Nikola Sarcevic och med dessa två tillsammans uppstår punkmagi när de läser lusen av det digitala samhället.  Skivans låtar i övrigt pendlar ämnesvis mellan människors utsatthet, peppsnack, ilska över världens tillstånd och nostalgiska tillbakablickar till en oskyldigare tid. Texterna är konkreta och utan onödiga omskrivningar. Ibland är det tunga ämnen men i botten finns alltid en uppmaning till att kämpa emot och att det finns hopp. Jag gillar det.


Och till skillnad från många andra samtida punkband så har Världen Brinner hittat sin egen ton och uttryck. Bandet skiljer sig från massan på ett tydligt sätt och det bygger på ett gediget jobb och att de inte försöker vara något annat än sig själva. 


Jag hoppas verkligen att Världen Brinner får den uppmärksamhet de förtjänar med den här plattan. En stark skiva i kombination med att bandet live är ett av landets bästa gör att de verkligen är värda det.


/Magnus Tannergren