Mer läsning

Recension: Contorture - Tides of conflict

 


Contorture kommer från Göteborg och spelar hård punk med massa d-takt. De bildades 2009 och ”Tides of conflict” är deras tredje fullängdare. År 2013 kom ”Who´s in charge” som efterföljdes 2019 av ”Sanctuary. Man kan konstatera att Contorture skyndar långsamt.

Långsam är dock inte något man kan anklaga Contortures musik för att vara. Det är för det mesta plattan i mattan med rätt ruff hc-punk som man känner i magen. Det känns äkta och man märker att det finns mycket hjärta i musiken. Det finns liksom ingen utfyllnad och bullshit utan man går direkt på det viktiga och essentiella. Bara en sån sak som att man har en låt som heter ”DBS” vilket står för ”Deport Björn Söder” på plattan gör ju att man älskar Contorture. 

Dock så är det ju mycket mer än det som gör Contorture bra. Det märks att det finns rutin bakom instrumenten och musiken och en genomläsning av lyriken visat att det är ett band med hjärtat på rätt ställe. Precis som det brukar vara med bra punk. Vill även slå ett slag för den underbara sången som verkligen är svinarg med precis lagom mycket variation. 

Plattan är en samsläpp från Flyktsoda och Cimex och man köper ju med fördel vinylen från någon av dem.

/Anders Bergström