Mer läsning

Recension: Linnéa RK Olsson - Perfect wave



Linnéa RK Olsson är naturligtvis samma Linnéa Olsson som ligger bakom Maggot Heart som i sin tur har skapat något av det bästa jag hört i rockmusikväg på de fullängdare och ep:s som finns tillgängliga. Varför hon nu släpper under eget namn vet jag inte men det spelar ingen roll för detta är lika bra som det hon släppt tidigare. 

Det är rå och skitig alternativ rock som har spår av postpunk, noiserock och en massa annat. Men mest av allt låter det som den musik Linnea Olsson skapar. Kanske är detta stundtals lite mer melodiskt än tidigare men känslan är alltså fortfarande rå. Materialet är inspelat för ett år sedan under en enda dag efter en längre paus från musikskapande och det känns som om den här fyra spår långa ep:n är en omstart och jag hoppas att det väckt hennes lust att släppa mer musik i en nära framtid. 

För jag tycker som sagt att det hon gjort tidigare med Maggot Heart har varit väldigt bra och det som nu släppts är inget undantag.

/Magnus Tannergren