Det är alltid en högtidsstund när grymma band släpper nya plattor. Brainwasher hade ju den goda smaken att för en vecka sedan reta oss en smula med den fantastiska splitsjuan de delar med Sickrecy. Låtarna på den härstammar ju från samma inspelning som denna fullängdare. Så man visste ju att stordåd var att vänta.
I Brainwashers universum så har Terorizer begåvat världen med ”World Downfall” och Barney vrålat på sina två första Napalm Death-plattor. Tänk lite så och ni har en rätt hygglig bild över vilken typ av grind vi snackar om. Det är snabbt, tungt och blastbeatsen står som spön i backen. Låtsnickrandet är precis sådär lagomt varierat för att det aldrig ska bli tråkigt och enformigt. Nya sångaren Henrik Blomqvist gör en storartad insats bakom mikrofonen. Det här är grind i den högsta ligan och med denna platta så borde rimligtvis Brainwasher vara namnet på att grindälskares läppar.
För min del så är ”Empathy Lost” en av de starkaste plattorna i år. Det är precis såhär jag vill ha min grind. Tempot är för det mesta högsta möjliga såklart. Det är ju ändå grind vi snackar om. Men lite här och där smyger det in underbart tunggung. Vinylen med det snorsnygga omslaget beställer ni från Flyktsoda eller De:Nihil.
/Anders Bergström
Intervju
Då Brainwasher är fantastiska människor så hade de också vänligheten att svara på några frågor som Heavy Underground skickade till dem.
Halloj! Presentera Brainwasher för Heavy Undergrounds läsare?
Hej!
Brainwasher är ett grind-band som startades 2015 i Göteborg. Efter att en del medlemmar kommit och gått har vi nu landat i en kvartett med Henrik Blomqvist som ny sångare och frontman i bandet och vi ska precis släppa vår andra fullängdare på 15 låtar som kommer den 1:e december 2025.
Soundet låter inte helt olikt Terrorizers World Downfall, Napalm Deaths Mentally Murdered, Harmony Corruption och Utopia Banished era med lite slängar av Repulsions Horrified, alltså till stor del hur Grind lät på tidiga 90-talet!
Grattis till nya plattan. Vad kan lyssnaren förvänta sig med denna platta om ni jämför med debuten?
Tack tack!
Jämfört med Vicious Circles från 2021 så skulle vi nog säga att soundet generellt blivit lite intensivare, dels för att vi blivit bättre på att skriva låtar och dels för att Victor (trummor) helt enkelt blivit snabbare!
Vi analyserade Vicious lite under tiden vi skrev det nya albumet och funderade kring om det var något vi ville göra annorlunda och kom bland annat fram till att dötiden mellan låtarna kändes onödigt lång, det var många slut i låtar som var onödigt långa, att även om det var kul med en lite mer långsam låt (Witch Hunt) så kanske det inte behövdes denna gång och försökte helt enkelt på detta album packa in lite mer intensitet (Moar blast, moar better).
Ni har nyss också släppt en splitsjua med Sickrecy. Hur kom den till?
När vi spelade in det nya albumet (Empathy Lost) visste vi att vi ville spela in mer material än vad som behövdes för ett album just för att ha möjlighet att göra bland annat en split med något annat band. När vi frågade runt lite bland våra vänner i andra grind-band så sa Martin som spelar trummor och är huvudsaklig låtskrivare i Sickrecy att de troligen skulle ha möjlighet att släppa något tillsammans med oss och då valde vi ut två låtar som skulle få plats och passa på en sida av en 7”! Mycket utav mixning, artwork och layout för spliten gjordes ganska parallellt med arbetet för fullängdaren.
Vad handlar era texter om?
Våra texter handlar till stor del om det vi tycker grind sedan genrens skapelse ska handla om: politik, sociala problem, introspektiva tankar och att fascism gärna får gå och lägga sig i graven igen. För tillfället skriver främst Henrik och Patrik texterna.
Hur ser den närmaste framtiden ut för Brainwasher. Har ni några planer?
Den 1: e december kommer som sagt det nya albumet Empathy Lost ut, lördag den 6:e december ska vi ha en liten releasefest på skivbutiken Avart i Göteborg och söndagen efteråt spelning på Fängelset i Göteborg!
Utöver det har vi ganska lite bokat inför nästa år och tanken är väl att nu efter ett ganska långt arbete med nytt album försöka komma ut och boka mer spelningar medan skrivande på nytt material sker lite i bakgrunden.
/Anders Bergström


Kommentarer
Skicka en kommentar