Björnarna – Spela snabbare


Läser att ”Spela snabbare” är Second Class Kids nummer 77, vilket är imponerande, minst sagt. Släpp sjuttiosju är signerat ett av bolagets större akter, som inkasserar hyllningar och topprecensioner i stort sett överallt. Texter, sång och musikalisk finess är Björnarnas signum enligt de flesta i trallpunk-Sverige. Nya plattan, bandets tredje fullängdare med Björn Limander som sångare, har fjorton spår och släpps på streamingtjänster 31 januari, men går sedan ett tag tillbaka att beställa av Second Class Kids på både LP och CD.

Jag har lyssnat intensivt på ”Spela snabbare” senaste veckan och jag gör samma slutsats som kring föregångarna ”Det sämsta” (2021) och ”Historierevisionism” (2023) – Björnarna blandar och ger. Precis som tidigare finns det ett gäng låtar som är riktigt jävla bra och några andra som inte når samma nivå. Om jag fick göra en samlingsplatta med 12 låtar insamlade från bandets tre fullängdare så skulle det skapas ett album få inom den svenska punken skulle kunna mäta sig med.

Här hittar vi ”Allt är inte politik” som är helt underbar. Spelat den minst 50 gånger under bara senaste dagarna. Helt underbar musik och text – nummer 4 på LP/CD:n.

Två ytterligare kanonspår som förgyller mitt liv är ”Risk på fyllan” och ”En rullgardin”. 

Sammanfattningsvis tror jag inte Björnarna-älskarna kommer att bli besvikna om man gillat bandets tidigare alster. Snabba trallpunken, sången och de smarta texterna finns där återigen. För mig personligen hade det räckt med bara en EP, precis som jag skrivit tidigare. En jävligt bra EP ska tilläggas.

Här kommer Björnarnas topp 12 som skulle bli ett svårslaget album inom svensk punk sett över de senaste fem åren: (Helt utan ranking, bara ett toppalbum helt enkelt):

  1. Idiot

  2. Lever du

  3. Brackan den Brunes marginalskatt

  4. Pseudovetenskapelseberättelsen

  5. Kristi brud

  6. Summan av ångesten

  7. UNHRC

  8. Geronimo

  9. Keops pyramidspel

  10. Allt är inte politik

  11. Risk på fyllan

  12. En rullgardin


/Johan Terrac