Idiot Ikon - s/t



Fem långa år har gått sedan Idiot Ikons förra platta ”Existence” släpptes. Jag kan tänka mig att ni är många därute som väntat på en ny fullängdare. Det har iallafall jag gjort och nu är äntligen den väntan över. 

Efter att lyssnat igenom denna självbetitlade platta några gånger så kan jag konstatera att det är ett Idiot Ikon som utvecklats en del som låtskrivare och det är en bättre produktion om vi jämför med föregående platta. Dock så har man inte tappat råheten. Vi snackar fortfarande hård och rå punk med en svinförbannad sångerska som förvisar de flesta andra vokalister direkt till skamvrån för omedelbar uppläxning. Det mesta är alltså sig likt men bara lite bättre. Texterna handlar mycket om att vara sig själv och inte låta andra styra ditt liv. Allt framfört med fullständig övertygelse av sångerskan Maria och kompat av ett solitt band i högform. 

Framtiden för Idiot Ikon borde vara ljus med ett såhär starkt album i bagaget. Får man önska något så är det att Idiot Ikon har vägarna norrut framöver så att man får chansen att uppleva dessa låtar live också. Idiot Ikons nya platta är släppt av Not Enough och Cimex Records.

/Anders Bergström