Sverige, Polen och Grekland beslutade sig för att gå ihop och göra gemensam sak i spliten ”Drakonian Elitism” som släpptes 22 december förra året.
Utrymmet på spliten är tio stycken låtar där Ofermod och Black Altar får mest plats med fyra låtar var och Acherontas dom två kvarvarande spåren.
Odium Records som ger ut den tredelade spliten beskriver sig själva som ett litet, elitistiskt bolag som fokuserar på extrem underground black metal. Bara den raden av ord borde locka in mig direkt.
Är då släppet knivskarpt? Vi bjuds på en rätt rak åktur som dock avslutas med en liten dikeskörning…
Ofermod är först ut i detta triolopp och sätter direkt fart med brinnande frenesi. Snabbt, tight och en inbjudande start. Valet av låtar är bra och liksom tryggt. Det var ett bra tag sedan jag aktivt lyssnade på Ofermod men dom här lyssningarna kommer att ändra på det. Black Altar har gnuggat på sedan 1996 och håller en stark och tydlig linje.
Här vaknar mitt ordentliga intresse till liv!
Det kan till och med vara så att jag hittat ett nytt band att dyka ner i. Tempot, melodierna och hela utförandet är i mitt tycke precis vad mitt black metal-öra vill ha.
Här gjorde Odium Records sitt bästa val för den här treenigheten. Acherontas eller Αχέροντας som de sedan 2021 har meddelat att dom heter, har ett tilltalande atmosfäriskt sound med en mässande sång som skulle kunna fylla stora katedraler. Merparten är skönt släpande som ger en vacker ljudbild. En typ av avslappnande black metal helt enkelt.
Det som förbryllar mig är att sista låten ut på spliten är drygt 9 minuter av viskningar, ekon och Gandalf-liknande snack.
Här hade man kunnat avsluta på ett så mycket bättre sätt.
Överlag har skivbolaget snickrat ihop en bra kombination av band och låtar. Odium har ett stall med mycket obskyr metal och dom flesta av oss borde hitta något som passar.
/Ylva Sjöstrand