Usch! - Mardrömmen



Jo jag är fullt medveten om att ”Mardrömmen” av Usch! Släpptes redan i december 2022. Men tack vare de grymma skivbolagen Halvfabrikat, Ken Rock och Flyktsoda så kan vi alla nu njuta av denna pärla på härlig vinyl. Därför så skriver jag en blänkare om den då jag hoppas att alla med god musiksmak därute hugger ett ex till er fina vinylsamling. Jag lovar, den kommer att pryda sin plats väl. 

Usch! kommer från Göteborg och ”Mardrömmen” består av sex stycken låtar av härligt rå d-takt där alla spåren får plats på en sida av vinylen då den klockar in på totalt 17 minuter. En sak som verkligen inte märks är att detta är deras första släpp och att det är ett ungt band. Det låter betydligt mer rutinerade än så. Redan halvvägs in i första spåret ”Krigets första timmar” så är man fast. Nacken gungar med gillande och näven far upp i luften. De två följande spåren ”Mardrömmen” och ”Våldsmonopol” är två höjdare och mina favoriter på plattan. Högklassigt rens från första till sista ton. 

Som ni märker så gillar jag denna platta. Det är inte bara så att vaxet innehåller rå d- takt av finaste sort. Omslaget är också svinsnyggt! Inget att tveka på med andra ord. Stöd den svenska underjorden. 

/Anders Bergström