Jag har fått för mig att bandet vill radera ”Synd” och bara heta Kardinalen framöver?
Hur som helst,så har bandet släppt ett femte album nyligen innehållande tio spår som sträcker sig över en dryg halvtimme. Ljudbild, tempo och övrigt upplägg skvallrar omgående att bandet ligger på Second Class Kids. Bolaget som måste ses som landets mest aktuella och största inom svenskspråkig punk i
dagsläget. Känns minst sagt proffsigt och seriöst.
Bandet spelar punk. Både musik och texter faller perfekt in i mallen för vad man kan förvänta sig av ett punkband. Viktiga och allvarsamma teman som samhällsproblem, ens egna tillkortakommanden och mående, samt rasism/diskriminering avhandlas. På ett riktigt bra sätt måste jag säga. Hela plattan känns (samtliga spår) stimulerande och man tröttnar inte. Jag hade faktiskt önskat att den innehåll ytterligare ett par låtar. Man tröttnar inte, låtarna känns varierande i uppbyggnaden. Ingen utfyllnad alltså och samtliga är bra nog för att finnas med på plattan. Känslan är att Kardinal Synd förtjänar mer uppmärksamhet och jag kan varmt rekommendera bandet. Bland de bättre faktiskt, i Second Class välfyllda stall. Andra kollegor i ”branschen” syns mer på sociala medier och jobbar mer för sitt varumärke. I detta fall känns det som att bandet låter musiken tala och att dem möjligtvis inte är lika intresserade av det övriga. Vad som dock är tydligt – bandet är jävligt intresserade att plattan ska vara seriös och avhandla vad som är viktigt för dem i livet. Det lyckas man med.
När jag funderar kring en topp 5 lista över punkalbum 2023 på svenska i december, så finns det stor chans att denna är en kandidat. Efter att ha lyssnat en hel del senaste dagarna så framstår "Hallå" och "NOOSH1" som favoritlåtarna.
/Johan Terrac
Fem snabba till Danne i Kardinal:
Boende i Umeå, men egentligen från Strängnäs. Vilka håller du högst - Refused eller Strebers?
- Strebers
- Strebers
Köper du musik fysiskt, eller bara digital lyssning?
- Skulle gärna köpa mer skivor än nu, men ekonomin sätter tyvärr stopp.
- Skulle gärna köpa mer skivor än nu, men ekonomin sätter tyvärr stopp.
Vilket band skulle du helst vilja vara förband till?
- Bad Religion skulle låta för självklart för att vara jag så jag säger Propagandhi
- Bad Religion skulle låta för självklart för att vara jag så jag säger Propagandhi
Tre städer du helst skulle vilja spela i Sverige under 2023?
- Uppsala, Örebro och Göteborg.
- Uppsala, Örebro och Göteborg.
Tre band du tycker förtjänar mer lyssningar/uppmärksamhet i Sverige?
- Småjävlafötter, Ett Dödens Maskineri, Misantropic
- Småjävlafötter, Ett Dödens Maskineri, Misantropic